Хабарники з вищою освітою

Перехід більшості вищих навчальних закладів на Болонську систему навчання для багатьох студентів став стресом, не тільки емоційним, а й фінансовим. Щодо цього навіть між студентами виникла приказка: „Якщо раніше викладач за час сесії брав хабарі двічі за рік, то тепер удвічі більше”.

Ціна знань залежить від ієрархічного становища вищого навчального закладу, а сума хабара викладачеві – від того, наскільки він себе цінує, а також, яку займає посаду.

«Мінімальна ціна – 50 гривень,  - говорить Тетяна, студентка Прикарпатського університету, економічного факультету, - та й то потрібно прибіднятись, мовляв криза всім потрусила кишені, і вміло грати роль бідного студента. Проте й не кожний викладач візьме у залікову таку мізерну плату за свої послуги. Наприклад, щоб отримати за „модуль” 9-10 балів, слід викласти від 80 до 100 гривень.

Зоряна, студентка Інституту мистецтв, що навчається на кафедрі дизайну, каже що ціна „модуля” залежить від серйозності предмета. Наприклад, залік з креслення коштує від 100 гривень, включаючи роботи на певну тему.

„Точні” науки мають більше фінансових переваг над гуманітарними, а отже, це 50-100 доларів за певну цифру в заліковій, здати екзамен у декана буде коштуватиме всього-на-всього 200 доларів.

Буває, щоб отримати задовільну оцінку на заліку, студентові доводиться набирати на комп’ютері тексти для викладача чи купувати його книги або «втягнутися» у сітковий маркетинг, і придбати у нього зовсім непотрібну для себе річ.

Викладачі ж навчилися бути обережними та брати хабарі лише у відведений для цього час. Як відомо, за хабар не вважають букет квітів, коробку цукерок, сувенірний подарунок, а лише гроші, у якому б еквіваленті вони не видавалися. Викладачі ж намагаються бути хитрішими в отриманні хабара. Зараз особливо модна тенденція – діяти через посередника. Найчастіше, це хороший друг викладача, колега, родич чи навіть сусід.

Як зазначає Андрій, який навчається на заочному відділенні, спеціальність „Менеджмент”, у Тернопільській академії, за „прогуляну” сесію, яку він не зміг відвідати через відрядження по роботі, довелося викласти посереднику 1000 гривень. Ще ж стільки, за вдало складений державний іспит, і задоволення стати п’ятикурсником.

Аліна, студентка Медичного університету, на кафедрі стоматології, зазначає: „Ось вчора не вдалося здати екзамен у професора. Гроші він не бере, як каже, принципово. Прийшлося через знайомих, знайти посередника, у якого б він взяв. Отож, разом з моїм одногрупником чекаємо його відповіді. Відчуваю, прийдеться „відвалити” кругленьку суму, а треба ще за послуги посередника заплатити. Як казали, наші однокурсники, все залежить саме від нього, на яку суму він домовиться то ж таку слід буде і заплатити. Тож, залишається сподіватися, що це буде нам по кишені Проте, розцінки у нас такі: 300 грн. – екзамен без посередника, з посередником 150 дол. ”

У Зоряни державний іспит з теорії дизайну пройшов „на відмінно”. „Найголовніше, що наша група напередодні зібралася і здала старості гроші на стіл та квіти викладачам. Група у нас величенька – 32 чоловік-заочників. Звичайно, ніхто ніякого столу на іспиті не організовував, і квітів теж не було. Головне, що ми гроші здали кому треба, а комісія нехай ділить між собою. Зате двійок у нашої групи не було, а трійки отримали ті, які й не намагалися щось говорити на іспиті.”

Після проведених опитувань дуже хотілося знайти викладача, який би пояснив, що насправді відбувається в освітньому процесі в Івано-Франківських навчальних закладах . Віра працює в одному з вищих навчальних закладів Івано-Франківська ( детальніше про місце роботи та посаду вона відмовилася говорити, так як боїться розголосу та скандалу):

„Я – викладач. Хабарів не беру. Я за систему, яка б допомагала студентові, а не з’їдала його матеріальні заощадження. Розумію зараз кожному нелегко. На жаль, у нашому вищому закладі, які самі нічого не варті, одним словом „тупі”, а розцінки встановлюють. Цьому потурає керівництво нашого Вишу, бо з ним діляться. Хто ж не бере взятки, той поганий, і з тим ніхто не рахується. Ось звідки „ростуть ноги” хабарництва в Україні, і не тільки”.

Різні історії та різні суми виплат викладачам за право здати сесію, за право отримати диплом. Об’єднує їх одне – це вирішувалося не від об’єму їхніх знань, а від кількості „зелених” викладача в кишені, отриманих від кожного з них. Розповідаючи мені подробиці розцінок, та свою історію „знань”, у кожного проскакував жаль, що у цій боротьбі вони все-таки програли, проте ні у кого з них не виникало питання: „Чи могло це бути якось по-іншому?” 

Ірина Володимирівна, психолог за фахом зазначає: „Психологічний портрет хабарника є складним. Ця людина до кінця сама не знає чого хоче насправді. Процес отримання хабаря – це як лакмусовий папірець власної значимості, і інколи навіть буває, що сума не настільки має значення, як сам процес. Така людина постійна намагається знайти людей, які б підтримували у ній, таким чином, власну значимість. Без неї вона „зсихається” і стає агресивною, адже їй потрібна влада над людьми, яка б приносила їй користь. Людина, яка осіла в «системі» корупції – вже залежна, і витягнути її звідти майже неможливо. Корупція – це наркотик, життя без якого стає неможливим. Давати хабар – це не тільки підтримувати комплекс неповноцінності тієї людини, це будувати свій власний. Так ви визнаєте, що ви безпомічні у даній ситуації. А з кожної ситуації є мінімум, як три виходи.”

Викладачі-хабарники – великі маркетологи, що якісно проводять моніторинги своїх студентів, і знають, хто і на що здатний, та чого вартий. Вони стараються «не перегинати палицю», та інколи погоджуються отримати менше, ніж запланували, щоб у перспективі отримати від цього студента значно більше. Основне правило корупціонерів: довести до розпачу, адже тоді людина дає найвищу ставку, щоб врятувати своє становище. «Жнива» починаються у період сесії. Проте у період між сесіями у кожного викладача-хабарника починається «ломка», яка виражається у надзвичайному прискіплюванні до дій студента, занижування балів, пошук «слабинок», адже студент не може знати все…

Людмила Ходоровська, спеціально для „ОстроВ”

Раньше «ОстроВ» поддерживали грантодатели. Сегодня нашу независимость сохранит только Ваша поддержка

Поддержать

Статьи

Страна
03.07.2025
15:00

Множественное гражданство в Украине: выгоды и риски

Принятый документ может привести к утрате украинского гражданства для тех, кто вынужденно остаётся в оккупации.
Луганск
02.07.2025
10:00

Дневник матери 18-летнего добровольца: отношения «местные - военные» и «женщины - мужчины»

В последнее время появилась какая-то мерзкая тенденция писать в пабликах о том, что некоторые девушки/женщины, мол, выходят замуж за молодых штурмовиков аж по три раза: одного похоронят, выплату получат, за второго выйдут...
Мир
01.07.2025
17:00

«Население «Большого Донбасса» сократилось в три раза». Российские СМИ об Украине

...Я уверена, что украинский народ в большинстве своем все правильно понимает. Это всегда был братский народ. Они проснутся, они очнутся. Они очнутся и дадут адекватную оценку всему, что происходило и происходит.
Все статьи